Sisukord

 

 

Sissejuhatus 9

1. peatükk. Mis on karma? 15

Juhtumianalüüs. Lauldes välikäimlabluusi 15

Õppetund. Karma ajaloolises kontekstis 17

Õppetund. Budistlik vaateviis 22

Õppetund. Karma kohta käivate müütide ümberlükkamine 31

Õppetund. Karma jõudmine läände 39

Juhtumianalüüs. Kullasoon 49

2. peatükk. Kuidas karma töötab? 51

Juhtumianalüüs. Zen ja kolimisveok 51

Õppetund. Karma. Sest seadus on selline 53

Õppetund. Kogu asi on põhjuses ja tagajärjes 58

Õppetund. Isiklik, kollektiivne ja universumi karma 64

Õppetund. Reinkarnatsioon – biitlitest nirvaanani 70

Juhtumianalüüs. Kalad armastavad vett – ja hästi palju 79

3. peatükk. Mida sa oma karma heaks teha saad? 81

Juhtumianalüüs. Hea karma, hea äri 81

Õppetund. Tegelgem karmaga praeguses elus 83

Õppetund. Kuidas luua head karmat? 94

Õppetund. Aita mind sellest jamast välja ehk kuidas vältida halba karmat? 104

Õppetund. Kui heade inimestega juhtub halbu asju 112

Õppetund. Kuidas olla kindel, et minu vaenlased saavad teenitud tasu? 117

Juhtumianalüüs. Ära tee ennatlikke järeldusi 123

4. peatükk. Karmalised suhted 125

Juhtumianalüüs. “Kas sa ei oleks võinud mulle öelda...?” 125

Õppetund. Armastus – kui sa seda tahad, siis tule ja võta 127

Õppetund. Karmaline tee armastuseni 130

Õppetund. Anna teisele ruumi 137

Õppetund. Karmalised paarid 146

Juhtumianalüüs. Ja siis käis lihtsalt üks “prõks” 154

 

Sissejuhatus

 

 

 

 

 

 

 

Sul on kiire, sa oled aeglasest liiklusest meeleheitel ja jääd pärast ühest autoreast teise nõelumist pidama mehe taha, kes sõidab härjavankri kiirusega. Sa lähed marru ja fantaseerid, kui mõnus võiks olla talle tagant sisse kihutada. Kiire suunatulevilgutusega ja vandesõnaga, mis paneks su ema võpatama, keerad äkki teelt välja ning sõidad mehest paremalt poolt mööda. Järsk kiirendus lennutab kohvitassi, mille olid hoolikalt asetanud armatuurlauale, sulle sülle, enne kui sa tassist kinni jõuad haarata. Nüüd oled sa märg ja marus, mees sinu selja taga pillub su poole vihanooli ja mis ehk kõige hullem, sa oled ilma oma hinnalisest eliksiirist, välja arvatud veerand tolli peagi jahtuvat ollust, mis on kruusipõhja alles jäänud. Su sõber kõrvalistmel lausub sügavmõtteliselt. “Ah, karmarõõmud.”

Aga mis on karma? Karistus? Kättemaks jumaliku sekkumise kaudu? Kas universum tabas sind teolt? Olid sa eelmises elus kaabakas ja see on nüüd sinu tasu? On see saatus? Popkultuur on suuresti omaks võtnud karma kiirtoidu-versiooni, muutes selle mõiste sõnakõlksuks, mida on hea ükskõikse õlakehituse saatel lendu lasta. Kuid karmat võiks võrrelda ajaga, mille kohta püha Augustinus ütles, et ta saab sellest väga hästi aru niikaua, kuni keegi pole talt selle kohta pärinud.

 

See on orgaaniline

Tegelikult pole karma kuigi müstiline mõiste, sellest arusaamiseks pole vaja pead vaevata logaritmide, arvude ja aju sõlme keeravate valemitega. Eeskätt on karma lihtsalt põhjuse ja tagajärge seadus. Suurim vaimne tõke, millega lääne mõttelaad karma tegeliku toimimise mõistmisel silmitsi seisab, on võib-olla kohanemine arusaamaga, et inimesed ja universum on osa ühest suurest orgaanilisest tervikust, milles kõik on omavahel seotud ja mõjutab kõike: sa teed midagi ja saavutad tulemuse; miski juhtub ja sellel on tagajärg; sa näppasid ema käekotist viieka, kui olid kuusteist, ja nüüd teeb sedasama arvatavasti ka sinu laps; liblikas lehvitab Jaapanis tiibu ja Chicagos muutub ilm.

Karma pole moraaliseadus. Karma on neutraalne, ta näitab lihtsalt, kuidas asjad üksteist mõjutavad. Karma pole jõud, mida juhivad jumalad, samuti pole ta jumaliku sekkumise tulemus. Karma ei mõtle, karma ei valva sinu üle, karma ei pea nimekirja ega kontrolli seda kaks korda üle. Sa lood endale ise oma karma, sa oled omaenda karma, sa oled oma eelnevate tegude ja mõtete lõpptulemus. Kõige tähtsam, sa juhid oma karmat.

 

Kuidas külvad, nõnda...

Kui sa räägid kedagi taga ja mõne aja pärast märkad, et sind vaadatakse kummaliselt, siis on su tegu ringiga tagasi jõudnud. Kui sa näppad teiselt juhilt parkimiskoha ja järgmine kord teeb keegi sinuga samamoodi, siis on su tegu ringiga tagasi jõudnud. Kui sa laenad tänaval kellelegi mündi, et ta saaks taksofoniga helistada, ja kaks nädalat hiljem laenab keegi sulle bussipiletiraha, sest sa avastasid, et su taskud on tühjad, siis on su tegu ringiga tagasi jõudnud. Sinu tegude tagajärg ei pruugi ilmneda kohe, kuid sa ei saa teha tegu, mis ei mõjuta midagi. Päev, kui te hoidsite kolmandas klassis paari sõbraga kinni üht nohikut ja viskasite tema nokamütsi puu otsa, võis olla põhjuseks, miks temast sai kakskümmend aastat hiljem roheline barett. Haletsus, mida sa tundsid, kui vaatasid lapsena paduvihma ajal vihmausse kõnniteel väänlemas, võis aidata kaasa sinu soovile saada arstiks, et päästa elusid ja aidata neid, kes kannatavad.

 

Me kõik oleme seotud

Nüüdisaegne teadus on maailma ja universumi kohta kiiresti omaks võtmas arusaama, et kõik on omavahel lahtiharutamatult seotud, et kõik mõjutab kõike ja miski pole eraldi. Karma mõistmine tähendab arusaamist tagajärgedest, mis on sinu tegudel sulle endale, teistele ja lõpuks kõigele. Hoolimata emotsioonidest, mis võivad meid panna tundma teisiti, pole meist keegi tegelikult üksikesineja – meie elud on täis igapäevaseid suhteid teistega, mille kaudu me avaldame mõju sellele, kuidas päev kulgeb. Me tegutseme isegi siis, kui me ei tee mitte midagi – me tegeleme mitte millegi tegemisega. Me kõik mõjutame üksteist. Olgu see naeratus inimesele, kes võtab vastu sinu tellimust, mis paneb teda omakorda naeratama, või kulmukortsutus, mis sunnib teda järgmine kord võib-olla sinu supi sisse sülitama, igal juhul teed sa kogu aeg tegusid, mis kujundavad sinu päeva ja elu kulgu.

 

Müüdid karma kohta

Karmat on läänes sageli vääriti mõistetud, teda on samastatud kas saatuse või ettemääratusega või peetud mingiks New Age’i kaubaks – seda nime kannab loodustoodete sari, mida müüakse orgaanilise tervisetoidu poes, kus sinu vanemad pelgaksid end näidata. Aga kui me midagi vaatleme ja mõista püüame, siis toetume meetoditele ja suhtumistele, mis on meid kujundanud. Proovida karmast aru saada, lugedes üksnes restoran Karma menüü tagakaanelt lühikest selgitust, on sama, mis proovida ära tunda rohelist värvi, vaadates läbi oranžide päikeseprillide. Käesolev raamat püüab karma kohta välja tuua peamise, jõuda kõige olulisemani ja muuta see käegakatsutavaks, heites kõrvale igandid ning näidates, kuidas karma avaldub kohalikus kohvikus, ämmaga suheldes või kinos käies – ühesõnaga, sinu tegelikus elus.

 

Karmakultuur

Kultuurid ja mõtteviisid ei teki tühjusest ega eksisteeri tühjuses. Näiteks paljud Vana-Kreeka mõtteloo lähtekohad, mis said lääne filosoofia ja teaduse aluseks, pärinevad egiptlastelt kuuendast sajandist eKr. Ent kuigi ida mõtteviis on kahtlemata mõjutanud mäletamatutest aegadest saadik lääne mõttelugu ja lääne kirjanikud, näiteks Ralph Waldo Emerson, on juba üheksateistkümnenda sajandi keskel tutvustanud ida vaateid, sealhulgas karmat, hakkasid ida mõtteviisi ja filosoofia põhitõed alles kahekümnenda sajandi keskpaigas, Ameerika zeni-buumi ajal, otseselt lääne psüühet mõjutama. 1960ndateks aastateks oli karma saanud kultuurihitiks ning 80ndatel ja 90ndatel muutus kõik idamaine popiks ja isegi tulutoovaks äriks. Joogast ja meditatsioonist sai samasugune moeröögatus nagu dieetpepsi.

Vältimaks liigseid emotsioone, peaksime kokku leppima, et millegi üle arutledes, olgu see muusika, film, kunst või sinu tädi kuueaastase lapse käitumine, vajame me tähenduse edasiandmiseks sildistamist ja liigitamist. Seepärast on järgnevatel lehekülgedel korduvalt vahet tehtud ida ja lääne mõtteviisil. Loomulikult ei mõtle kõik idas “niimoodi” ja läänes “naamoodi”, kuid neis piirkondades välja kujunenud filosoofiasuundadele tuginevad liigitused on siiski piisavalt paikapidavad, et olla käepärased (kuigi asi näib muutuvat).

Lõpuks on tähtis mõista, et “karma” on kõigest ühe nähtuse nimetus, nagu ka “gravitatsioon”. Tähtis pole mitte nimi, vaid arusaamine nähtusest endast. Nagu Shakespeare ütles: “Mida sisaldab nimi? See, mida kutsume roosiks, lõhnaks sama hästi ükskõik mis teise nimega.” Me saame vältida tüüpilist dogmaatilist lõksu, kui peame meeles, et see, mis meid huvitab, on pigem karma mõju ja toimimine kui mingi pime usk karmasse endasse.

 

 

Esimene peatükk

 

 

 

 

Mis on karma?